Prepaid z języka angielskiego tłumaczy się dosłownie jako sprzedaż przedpłacona, czyli sprzedaż określonych towarów i usług na zasadach przedpłaty. Wymaga ona dokonania wcześniejszego zasilenia karty środkami pieniężnymi. Można ją wykorzystać do płacenia rachunków, robienia zakupów bezpośrednio w sklepie lub przez Internet.
Jak działa system sprzedaży Prepaid?
Określenie to najczęściej jest używane jako nazwa jednej z ofert sieci telefonii komórkowej, która polega na zakupieniu przez klienta określonej liczby jednostek taryfikacyjnych. W tym przypadku opłata jest wnoszona z góry, a wykorzystanie nabytych jednostek jest możliwe przez czas określony przez operatora. Zakupiona przedpłata jest odejmowana od konta proporcjonalnie do naszych wydatków i wykorzystywanych usług dodatkowych. Cechą charakterystyczną systemu Prepaid jest brak konieczności zawarcia pisemnej umowy (umowa jest zawierana przez dokonanie czynności faktycznych).
Jakie są wady i zalety kart Prepaid?
Karty te są idealnym sposobem na udostępnienie określonych środków osobom starszym lub dzieciom. Jest ono związane również z wygodą użytkowania karty oraz bezpieczeństwem. Dzięki niej minimalizujemy ryzyko związane z kradzieżą karty lub dokonaniem nieprzemyślanego, drogiego zakupu. Zaletą jest także to, że w ten sposób eliminujemy koszty związane z przedpłatą, dystrybucją oraz magazynowaniem tradycyjnych kart „zdrapek” dzięki czemu możemy uzyskać atrakcyjne warunki rabatowe.
Wadą kart Prepaid jest to, że mają zastosowanie praktycznie wyłącznie w przypadku transakcji bezgotówkowych, ponieważ są wówczas bezpłatne. Za pozostałe czynności takie jak np. wypłata środków z bankomatu lub sprawdzenie salda i historii rachunku, saldo karty zostaje obciążone kilkuzłotową opłatą. Z tego prostego powodu karty Prepaid nadają się wyłączne do korzystania w miejscach, gdzie za większość produktów i usług zapłacić możemy korzystając z transakcji bezgotówkowych. Dlatego też karty Prepaid wymagają odpowiedniego użytkowania, aby nie narazić się na niepotrzebne wydatki. Nie ma też żadnych podstaw żądania zwrotu wpłaconych pieniędzy, jeśli nie wykorzystano jednostek taryfowych w umówionym terminie, więc w takim przypadku środki zgromadzone na koncie mogą po prostu przepaść.
Jak wygląda sprzedaż doładowań Prepaid?
W Polsce do niedawna sprzedaż kodów doładowujących odbywała się za pomocą kart „zdrapek”, dlatego też coraz większą popularność zyskują systemy transakcji elektronicznej czyli terminale Prepaid. Mogą one być podpięte bezpośrednio przez Internet, wykorzystywać połączenie GSM lub być w postaci aplikacji na PC. Z tego rodzaju współpracy można zarobić do 7% prowizji od każdej transakcji. Minusem takiego systemu jest to, że niektóre programy wymagają określonych obrotów w związku ze sprzedażą doładowań. Jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić tych wymagań wówczas należy zapłacić odpowiedni abonament karny. Możliwe jest doładowanie kont telefonów komórkowych za pośrednictwem wielu serwisów, a także w bankomatach.