Czytnik kart płatniczych – obowiązkowy element w każdym sklepie

 

Każdy sklep, który chce walczyć o nowych klientów musi prędzej czy później postawić na nowoczesne rozwiązania. Przeciętny konsument bardzo łatwo wyczuwa moment, w którym konkurencja zaczyna oferować lepsze, bardziej wygodne rozwiązania. Aby zapobiec takiej sytuacji należy postawić na kilka istotnych elementów – mobilność, nowoczesność, wygodę oraz szybkość obsługi. Wszystkie te wymogi doskonale spełnia czytniki kart płatniczych.

Dlaczego czytnik kart jest potrzebny w sklepie?

Najważniejszą kwestią wydaje się powszechność takiego rozwiązania – kartą płatniczą dysponuje niemal każdy klient. Według najnowszych badań z karty płatniczej korzysta z roku na rok coraz więcej Polaków. Powiększa się także grupa tych osób, które deklarują, że swojej karty używają codziennie do robienia np. dużych zakupów.

Powyższa sytuacja nie może dziwić – wydawanie pieniędzy poprzez czytniki kart jest nie tylko wygodne, ale też wyjątkowo sprawne. I to nie tylko dla kupujących! Sprzedawcy zachęcający swoich klientów do transakcji bezgotówkowych mogą liczyć na znaczne oszczędności związane z ograniczeniem obrotu gotówkowego wewnątrz firmy oraz płynniejszy, szybszy obrót środków pieniężnych. Z punktu widzenia właściciela firma taka transakcja jest o tyle korzystna, że płatności trafiają bezpośrednio na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Znakomicie reguluje to wewnętrzną stabilność firmy.

Czytaj również  Pieczątki kieszonkowe. Dlaczego warto ich używać?

Man using card to express pay

Czy płatności bezgotówkowe są bezpieczne?

Czytniki kart dają przedsiębiorcy jeszcze jedną – rzadko wspominaną – przewagę nad punktami handlowymi, który oferują tylko transakcje gotówkowe. Karta płatnicza jest bowiem wyjątkowo bezpieczna. Przede wszystkim nie ma ryzyka, że klient posłuży się fałszywą gotówką. Większość sprzedawców praktycznie nie zwraca uwagi na ten fakt, a sam proceder jest trudny do wykrycia. W przypadku płatności kartą problem ten po prostu nie istnieje.

Przedsiębiorca zabezpiecza się także przed koniecznością przechowywania gotówki w kasie, a także przed nieuczciwymi pracownikami czy błędami w naliczaniu płatności. W każdym z tych przypadków niebezpieczeństwa te są minimalizowane niemal do zera

Czy są jeszcze jakieś inne zalety kart płatniczych?

Oprócz wyżej wymienionych pozytywnych skutków posiadania czytnika kart można dodać jeszcze kwestie związane z usługami dodatkowymi. Nowoczesne urządzenia tego typu pozwalają np. na obsługę doładowań do kart prepaid. Taka oferta z pewnością pozwoli na szybki, dodatkowy zysk, który sprzedawca może uzyskać z prowizji od sprzedanego doładowania.

Innym, równie ciekawym rozwiązaniem jest tzw. cashback. Polega on pobraniu gotówki pochodzącej z rachunku bankowego przypisanego do karty bezpośrednio z kasy sklepu. Zasada działania podobna jest do funkcjonalności bankomatu z tą różnicą, że klient musi dokonać wcześniej zakupu na jakąkolwiek kwotę, a następnie zadeklarować chęć pobrania dodatkowych środków pieniężnych. Jednorazowo możliwe jest otrzymanie kwoty nieprzekraczającej 300 zł. Należy jednak pamiętać, że każde pobrane w ten sposób pieniądze zmniejszą dzienny limit karty na transakcje gotówkowe.

Czytaj również  Zadbaj o wyposażenie przestrzeni biurowej, inwestując w nowoczesne systemy AV

Czytniki kart mogą także służyć jako miejsce rozliczenia punktów payback czy prowadzenia programów rabatowych. Możliwości są naprawdę spore! Inwestycja w czytniki kart szybko zwróci się każdemu przedsiębiorcy prowadzącemu sklep.