Zdrowe odżywianie – o czym należy pamiętać?

Spożywanie niezdrowych posiłków w dłuższej perspektywie czasowej może przyczynić się do powstania poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego coraz więcej osób chętnie wprowadza do codziennego jadłospisu produkty naturalne i ekologiczne. A o czym jeszcze warto pamiętać, chcąc się zdrowo odżywiać?

Świadome zakupy – postaw na sprawdzoną żywność

W sklepach spożywczych można znaleźć wiele wysokoprzetworzonych i niezdrowych produktów, które dostarczają mało składników odżywczych, a jednocześnie są po prostu ciężkostrawne. Natomiast odszukanie wartościowych i naturalnych produktów bywa kłopotliwe. Mimo wszystko warto poświęcić swój czas na sprawdzanie składu i pochodzenia każdego towaru przed jego zakupem.

Ponadto można także przeanalizować widoczną na opakowaniu tabelę wartości odżywczych oraz zweryfikować posiadane przez dany produkt certyfikaty. Takimi certyfikatami jakości często odznaczają się bowiem produkty ekologiczne, które muszą być wytwarzane z zachowaniem ściśle określonych procedur. Dlatego kupując produkty ekologiczne, można być pewnym, że zostały wytworzone bez użycia nawozów sztucznych, antybiotyków, czy hormonów wzrostu.

Dobrym pomysłem będzie także kupowanie świeżych produktów od lokalnych dostawców. Tym bardziej że coraz więcej mniejszych i większych gospodarstw rolnych sprzedaje swoje produkty również klientom indywidualnym. Sprawdzonych dostawców warzyw i owoców można znaleźć także w Internecie, gdzie klienci szybko i wygodnie mogą zamówić interesujące ich towary.

Zdrowe odżywianie – od czego zacząć?

Zdrowe odżywianie wymaga przede wszystkim zmiany codziennych nawyków żywieniowych. Przy czym nie chodzi tylko o to, co się je, ale także o to, w jaki sposób spożywa się poszczególne posiłki. Podstawą zdrowego odżywiania powinno być regularne spożycie przynajmniej pięciu posiłków dziennie najlepiej o stałych porach. Poza tym nie należy także jadać w pośpiechu, a posiłki spożywane po południu i wieczorem powinny być lekkie i niskokaloryczne.

Czytaj również  Mięso wieprzowe - do jakich dań się sprawdzi?

Kolejną ważną zasadą zdrowego odżywiania jest spożywanie różnorodnych posiłków zawierających dużo warzyw i owoców oraz unikanie tłustych i bardzo słonych produktów. Przy zdrowym odżywianiu należy także zrezygnować ze szkodliwych używek typu alkohol, czy papierosy, jak również warto ograniczyć spożycie kawy i czarnej herbaty. Zamiast tego poleca się regularne picie wody oraz takich napojów jak soki owocowe, ziołowe herbaty i warzywne lub owocowe koktajle. Chcąc zachować zdrową i smukłą sylwetkę, można także zmniejszyć spożycie mięsa oraz wyeliminować ze swojego jadłospisu słodkie i słone przekąski. Niezdrowe przekąski dobrze będzie zastąpić zdrowymi zamiennikami na przykład suszonymi owocami lub batonami proteinowymi.

Podsumowując, zdrowe odżywianie polega przede wszystkim na świadomym kupowaniu dobrej jakości produktów od sprawdzonych dostawców. Ponadto należy także regularnie spożywać zdrowe i zbilansowane posiłki, jednocześnie unikając używek i wysokoprzetworzonych produktów spożywczych.

Dodaj komentarz