Zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup – co należy wiedzieć?

Z upływem lat coraz częściej mogą pojawiać się bóle kręgosłupa. Szczególnie problematyczny i nieprzyjemny jest ból w odcinku lędźwiowym.

Ból kręgosłupa

W niektórych przypadkach codzienne funkcjonowanie jest niemożliwe, dlatego zalecane są zabiegi fizjoterapeutyczne. Odpowiednio przygotowana rehabilitacja może pomóc, jeżeli jest prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Przed rozpoczęciem zabiegów trzeba dowiedzieć się co jest przyczyną bólu występującego w okolicach kręgosłupa. Z reguły dolegliwości pojawiają się po 30 roku życia, jednak zdarzają się przypadki osób, które skarżyły się na ból w młodszym wieku. Najczęściej pojawia się on na skutek przeciążenia kręgosłupa. Czasami jednak przyczyną może być nowotwór lub infekcja. Dlatego tak ważne jest wczesne postawienie diagnozy, która umożliwia szybkie podjęcie leczenia. Im wcześniej zastosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne https://reha-kfz.pl/uslugi/zabiegi-fizjoterapeutyczne/, tym większa jest ich skuteczność.

Skuteczność zabiegów fizjoterapeutycznych

Osobą, która może rozpoznać rodzaj bólu jest wyspecjalizowany lekarz, który musi posiadać bogate doświadczenie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług sprawdzonych placówek medycznych. Nie można za długo zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ może to doprowadzić do zaostrzenia się dolegliwości. Czasami zbyt długi czas oczekiwania może skutkować koniecznością przeprowadzenia leczenia operacyjnego. Taki zabieg ma jednak wiele skutków ubocznych, dlatego znacznie lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. Operacja jest konieczna w przypadku występowania przepukliny kręgosłupa. Do takiego stanu może doprowadzić wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej lub nieprawidłowy trening siłowy ze zbyt dużymi ciężarami. Rehabilitant jest osobą, która pomaga dobrać odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup. W internecie można znaleźć wiele technik, które można samodzielnie wykonywać w domu, jednak należy pamiętać, żeby wszystkie kwestie przedyskutować ze swoim rehabilitantem.

Czytaj również  Leki na płodność

Ćwiczenia rehabilitacyjne

Najpopularniejsze ćwiczenia wykonywane są na piłce i rowerku stacjonarnym. Warto zwrócić uwagę na fakt, ze ćwiczenia gimnastyczne nie powodują dużego zmęczenia, dlatego mogą być nawet wykonywane codziennie. Przydatne są też masaże, które mogą przynieść dużą ulgę, jeżeli są robione przez odpowiednią osobę. Pomagają one rozluźnić napięte mięśnie i pozbyć się napięcia w odcinku kręgosłupa. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się fizykoterapia, która wykorzystuje ultradźwięki, laser oraz pole magnetyczne. Takie zabiegi działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dlatego warto z nich skorzystać, jeżeli to jest możliwe. Na szczególną uwagę zasługuje elektroterapia, która wykorzystuje prąd o średnim lub wysokim napięciu. Jest on dostarczany przez specjalne elektrody, które są przymocowane do ciała pacjenta. Jest to sposób wykorzystywany przy przewlekłym bólu kręgosłupa w przypadku gdy nie zadziałały inne metody. Niestety nie może on być stosowany u pacjentów, którzy mają zaburzenia rytmu serca lub wszczepiony rozrusznik.

Dodaj komentarz