Obozy językowe dla dziecka – czy warto?

Wymiany międzynarodowe to świetne rozwiązanie w przypadku nastolatków. Oczywiście nie trzeba wysyłać dziecka za granicę, dostępne są obozy językowe z native speakerami. Będzie to wspaniały sposób na rozwijanie zdolności lingwistycznych, poznanie ciekawych osób, przeżycie niesamowitej przygody. Bardzo często obozy odbywają się w wakacje, w interesujących miejscach, przykładowo nad morzem lub w górach. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Nauka poprzez zabawę sprawdza się rewelacyjnie. Przebywanie na co dzień z rodzimymi użytkownikami języka wiąże się z wieloma korzyściami dla dziecka.

Dlaczego obozy językowe to świetne rozwiązanie?

Obozy językowe poszerzają horyzonty. Dziecko ma możliwość poznania świata, który je otacza, jego odmienności i różnorodności. Obcowanie z native speakerami kształtuje świadomość kulturową i społeczną. Można poznać rozmaite niuanse językowe, których dziecko nie nauczy się ze szkolnego podręcznika. Prawidłowa wymowa to podstawa do komunikacji z obcokrajowcami. Warto wobec tego brać udział w zajęciach prowadzonych przez rodzimych użytkowników danego języka. Dzieciom szybciej idzie nauka, łatwiej nawiązują kontakty z innymi.

W przypadku obozów językowych możliwe staje się budowanie bliskich relacji z rówieśnikami. Jest to okazja do nauki dzielenia się, współpracowania z innymi. Można przełamać swoją nieśmiałość, stać się bardziej niezależnym i odpowiedzialnym. Zmiana otoczenia i rozłąka z rodzicami wspiera rozwój dziecka. Ma możliwość poznania świata, zbierania informacji o nim. Obozy językowe wspierają również rozwój osobowości. Program jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Obejmuje rozmaite konkursy, zabawy, wycieczki, turnieje, gry zespołowe. Można liczyć na to, że nie zabraknie obozowych aktywności. Dziecko ma możliwość integrowania się z innymi. Uczy się pracy w grupie i zdobywa szereg innych umiejętności, który przydają się w szkole i życiu codziennym.

Czytaj również  Propozycje na zorganizowanie dzieciom wakacji

Co przemawia za wysłaniem dziecka na obóz językowy?

Na korzyść obozów językowych przemawia możliwość poprawienia pamięci i zdolności nauki. Wspierają one rozwój intelektualny i psychologiczny. Możliwe staje się zanurzenie w języku, otoczenie nim. Brak oceniania i presji oraz sprzyjające warunki umożliwiają ułatwiają naukę, wręcz zachęcają do podejmowania prób wysławiania się w języku obcym. Dziecko nie czuje się zawstydzone, gdy czegoś nie rozumie lub popełnia jakiś błąd. Można wobec tego przełamać bariery językowe.

Na obozach nie brakuje aktywności na świeżym powietrzu. Jest to zdecydowanie lepszy sposób na spędzenie wolnego czasu niż przed ekranem komputera lub ze smartfonem w ręku. Obozy językowe pobudzają kreatywność i wyobraźnię. Służą do kształtowania inteligencji dziecka. Stają się źródłem świetnej zabawy. Dziecko ma okazję przeżyć wspaniałą przygodę. Będzie miało o czym opowiadać członkom rodziny i znajomym. Miłe wspomnienia pozostaną na długo w umyśle. Nauka języka na obozach opiera się na rozrywce, ma formę gier i zabaw.

Dodaj komentarz