JPK – dlaczego powinienem znać ten skrót?

Rozliczenia podatkowe to bardzo ważny proces, o który musi zadbać każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą. Konieczne jest wypełnianie i dostarczanie urzędowi skarbowemu różnych zeznań, rozliczeń i innych dokumentów w trybie comiesięcznym lub kwartalnym. Oprócz standardowych dokumentów podatkowych, przedsiębiorcy muszą pamiętać o JPK.

Skrót JPK oznacza tak zwany Jednolity Plik Kontrolny. Jest to specjalny plik, w którym umieszczone są szczegółowe dane podatkowe danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu plikowi, urząd skarbowy ma możliwość uzyskania informacji na temat wielkości sprzedaży, dochodów oraz kontrahentów podatnika. To z kolei ułatwia ewentualne kontrole i generalnie w znaczącym stopniu ułatwia pracę organów podatkowych.

Jak radzić sobie z JPK?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym jak wygenerować i wysłać do urzędu skarbowego plik JPK. Okazuje się, że jest to bardzo łatwe, ponieważ dzisiejsze programy i aplikacje do księgowości posiadają funkcję generowania takiego pliku na podstawie wprowadzonych dokumentów przychodowych oraz kosztowych. Dodatkowo we współczesnych programach dostępna jest od razu opcja wysyłania takiego pliku bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego.

Oprócz tego w sieci dostępne są specjalne bramki, dzięki którym można wysłać plik JPK wygenerowany przez program do księgowości. Niezależnie od tego czy jednolity plik kontrolny jest wysyłany do urzędu za pomocą programu do księgowości czy też specjalnej bramki internetowej, cały proces kończy się wygenerowaniem dokumentu UPO. Jest to urzędowe poświadczenie odbioru. Warto zachować, a nawet wydrukować taki dokument. Stanowi on dowód prawidłowego wysłania przez nas pliku JPK do urzędu skarbowego.

Czytaj również  Smartfon dla biznesmena

Różne rodzaje plików JPK

Pojęcie plik JPK dotyczy szerokiej formuły obejmującej różne moduły. Jednym z najpopularniejszych typów jest oczywiście plik JPK dotyczący ewidencji zakupu i sprzedaży VAT. Nosi on nazwę JPK_VAT. Poniżej można znaleźć wszystkie rodzaje plików JPK:

 

  • JPK_KR – księgi rachunkowe,
  • JPK_MAG – magazyn,
  • JPK_WB – wyciąg bankowy,
  • JPK_VAT – ewidencja zakupu i sprzedaży VAT,
  • JPK_FA – faktury VAT,
  • JPK_EWP – ewidencja przychodów,
  • JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów.

 

W zależności od rodzaju oraz wielkości prowadzonej przez siebie firmy, przedsiębiorcy muszą przekazać urzędowi skarbowemu odpowiedni plik JPK. Muszą robić to co miesiąc lub co kwartał, a także na każde żądanie ze strony urzędu skarbowego. Każdy przedsiębiorca ma więc obowiązek prowadzenia ewidencji elektronicznej w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Oprócz tego konieczne jest przesyłanie okresowego zbioru do urzędu skarbowego, a także udostępnianie lub eksport danych z systemu na żądanie organu podatkowego.

Gdzie szukać pomocy?

W Internecie dostępnych jest wiele darmowych i płatnych programów do księgowości, które obsługują plik JPK. Dobrym pomysłem jest również zatrudnienie zewnętrznego biura rachunkowego, które zajmie się firmową księgowością oraz sprawami związanymi z firmowym plikiem JPK, a przedsiębiorca będzie mógł skupić się na swojej pracy.

Dodaj komentarz