Dysfunkcje górnych kończyn znacznie pogarszają komfort życia człowieka. Jednak wiele z nich można zniwelować lub chociaż powstrzymać ich dalszy rozwój poprzez rehabilitację. Co więcej, fizjoterapia kończyny górnej wpływa na zredukowanie stanu zapalnego tkanek miękkich w jej obrębie, pozwala przywrócić pierwotną ruchomość oraz uśmierzyć ból towarzyszący z reguły każdej dysfunkcji aparatu ruchu. Przy jakich schorzeniach wskazana jest rehabilitacja ręki i warto udać się do specjalisty?
Trzaskający palec – poważne schorzenie o śmiesznej nazwie
Palec trzaskający (w niektórych źródłach nazywany również strzelającym) to nic innego, jak zaburzenie w obrębie ścięgien palca (lub palców, ponieważ schorzenie może dotknąć kilku jednocześnie) uniemożliwiające jego całkowite wyprostowanie – dotknięty zmianami chorobowymi palec pozostaje cały czas zgięty. Ponadto pacjenci dotknięci tym schorzeniem uskarżają się na ból towarzyszący każdej próbie wyprostowania dotkniętego zmianami chorobowymi palca. W zaawansowanym stadium choroby konieczna jest interwencja chirurgiczna, jednak dzięki wczesnemu rozpoznaniu i wdrożeniu rehabilitacji manualnej, istnieje szansa na złagodzenie objawów i powstrzymania procesów chorobowych poprzez samą fizjoterapię dłoni.
Zespół de Quervaina – przypadłość matek i młodzieży
Schorzenie nazywane zespołem de Quervaina (lub też kciukiem matki) charakteryzuje się bólem powstałym w wyniku zapalenia pochewki ścięgien w okolicach kciuka. Niegdyś chorobę tę diagnozowano głównie u matek, które nabyły ją poprzez noszenie w specyficzny sposób niemowlaków, podtrzymując ich ciała kciukiem. W dzisiejszych czasach problem co raz częściej dotyka młodych ludzi, często korzystających z dobrodziejstw techniki jakimi są smartfony, tablety i inne sprzęty elektroniczne obsługiwane za pomocą paneli dotykowych. Jej głównymi objawami są ból w okolicach kciuka oraz wystąpienie miejscowego przykurczu palca. W przypadku zdiagnozowanie zespół de Quervaina bardzo ważne jest szybkie wdrożenie fizjoterapii dłoni, ponieważ w przeciwnym razie dotknięte stanem zapalnym tkanki mogą na zawsze utracić swoją elastyczność i tym samym przestać pełnić swoja funkcję.
Choroba Dupuytrena – kiedy nie można rozprostować dłoni
Choroba Dupuytrena charakteryzuje się postępującym przykurczem dwóch ostatnich palców dłoni – IV i V. Jest ono wywołane patologicznym bliznowaceniem ścięgien, przez co tracą one swoje właściwości i w przebiegu choroby uniemożliwiają pacjentowi swobodne rozprostowanie dłoni. Na początkowym etapie rehabilitacji ręki ma ona na celu zatrzymanie rozwoju choroby – należy pamiętać, iż schorzenie to jest bardzo specyficzne i zbyt intensywna rehabilitacja może doprowadzić przyspieszenia procesu bliznowacenia.
Rehabilitacja ręki jest wskazana podczas leczenia wielu schorzeń. Pierwszym niepokojącym sygnałem, który powinien stać motywatorem do udania się do lekarza specjalisty, jest pojawienie się przykurczu dłoni – z pewnością nie jest do dobry znak i nawet jeśli na chwilę obecną fizjoterapia nie jest potrzebna, warto zasięgnąć opinii fachowca.