Kolano biegacza – diagnostyka i leczenie

Kolano biegacza jest zespołem chorobowym, który powstaje na skutek przeciążenia stawu. Jest to charakterystyczna przypadłość sportowców. Osoby, które przebiegają wiele kilometrów, bardzo często borykają się z bolącymi kolanami, to samo można powiedzieć o skoczkach i narciarzach. Jeśli kolano jest nadmiernie obciążane przez długi czas, to niestety zachodzą w nim patologiczne zmiany, mikrouszkodzenia. Problem pojawia się w przypadku braku możliwości ich zagojenia się, postępującego stanu zapalnego. Jest to prosta droga do wystąpienia dolegliwości bólowych, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Po czym poznać kolano biegacza i co przyczynia się do jego powstawania?

Charakterystycznym objawem kolana biegacza (https://reha-kfz.pl/kolano-biegacza-zespol-pasma-biodrowo-piszczelowego-itbs/) jest ból w jego zewnętrznej części. Pacjent może odczuwać go przed rozpoczęciem biegu, w jego tracie i po zakończeniu treningu. Dochodzi do przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego i to właśnie tam jest umiejscowiony ból. Towarzyszy on podczas wykonywania codziennych czynności typu wchodzenie po schodach. Ryzyko wystąpienia kolana biegacza zwiększa się w przypadku osób, które wykonują regularnie dynamiczne ćwiczenia, wyprosty kończynami. Jest to bardzo obciążające dla stawu kolanowego. Za przyczynę kolana biegacza uznaje się błędy popełniane podczas treningów. Zaliczyć można do nich brak odpowiedniej rozgrzewki, zbyt szybkie zwiększanie intensywności wykonywanych ćwiczeń, bieganie przez długi czas na bieżni bez zmieniania kierunku.

Czytaj również  Leki na płodność

Jeśli nie zadba się o prawidłową regenerację potreningową, to niestety powstałe w stawie mikrouszkodzenia nie będą miały możliwości do samonaprawy. Kolano biegacza obserwuje się także u kobiet chodzących regularnie w butach na wysokich obcasach. W grupie ryzyka są także osoby mające tendencje do siadania z podkurczonymi nogami. Za powstanie kolana biegacza mogą odpowiadać również zaburzenia w produkcji mazi stawowej, przykurcze mięśniowe, wady budowy rzepki. Kolano biegacza objawia się głównie palącym/kłującym bólem, który promieniuje ku dołowi, nasila się on przede wszystkim po zakończeniu wysiłku fizycznego. Symptomami towarzyszącymi są często obrzęk kolana, uczucie jego trzeszczenia i przeskakiwania. Dochodzi do tego jeszcze ograniczony zakres ruchów w chorym stawie.

W jaki sposób leczy się kolano biegacza?

W diagnostyce kolana biegacza wykorzystuje się badanie kliniczne, wywiad, rentgen, USG, rezonans magnetyczny. Konieczne jest odciążenie zmienionego chorobowo stawu, pomaga chłodzenie go. Zaleca się elewację kończyny. Leczenie polega na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, stosowaniu maści niwelujących stan zapalny i obrzęki. Rehabilitacja obejmuje fizykoterapię, czyli zabiegi mające na celu zredukowanie stanu zapalnego typu krioterapia i jonoforeza. Z kolei kinezjotaping znosi napięcie mięśniowe. Rehabilitację można wdrożyć dopiero po ustaniu dolegliwości bólowych. Z kolei po zredukowaniu stanu zapalnego przechodzi się do zabiegów biostymulujących. Służą one do pobudzania procesów naprawczych. Wykonuje się falę uderzeniową, ultradźwięki, laseroterapię.