Czy to w domu czy to w biurze organizacja dokumentów to podstawa. Posortowanie ich to jedno, ale zabezpieczenie do przechowywania, opisanie dla łatwiejszego dostępu i wygoda użytkowania jeśli dokumenty te nie są archiwizowane – to oddzielna sprawa. Tymczasem na rynku mamy całe dziesiątki rozwiązań Oto trzy wybrane rodzaje skoroszytów i ich zalety.
- Skoroszyt perforowany, plastikowy
Jest to rodzaj teczki z tworzywa sztucznego, nie jest zamykana ani zapinana, jest swego rodzaju okładką na dokumenty. Od środka wpinamy je w metalowe wąsy, a od zewnątrz skoroszyt ma, z lewej strony, wzmacnianą perforację – standardowo rozmieszczone dziurki, które można wsunąć w kółka segregatorów. Ponadto o strony przezroczystej okładki wsunięty jest pasek, na którym można opisać zawarte w skoroszycie dokumenty. Zaletami takiego rodzaju skoroszytu są: trwałość – plastik jest mocny choć elastyczny, nieprzemakalność – na wypadek przypadkiem rozlanej kawy, duża liczba kolorów – kolorystyka pomaga przecież uporządkować dokumentację – każdej grupie „papierów nadajemy kolor, np. niebieskie – dokumenty pracownicze, a żółte – reklama i promocja i już łatwiej buszować wśród ton dokumentów.
- Skoroszyt kartonowy z perforacją
Tak jak poprzedni skoroszyt, tak i ten jest pewnego rodzaju teczką, ale materiał, z którego jest zrobiony i sposób wpinania go do segregatora jest inny. Ten materiał to karton – sztywny, gruby papier, a od lewej strony, na gięciu, model ma dwie dziurki, które pasują do segregatorów na dwa ringi. Tego rodzaju skoroszyty nie mają przezroczystej okładki, za to na wierzchu jest mnóstwo miejsca do opisania zawartych w środku dokumentów, można więc nie tylko hasłowo zatytułować taką teczkę, ale opisać na wierzchniej stronie punkt po puncie jej zawartość. Zalety tego skoroszytu to: ekologiczność – często robione są z makulatury, a i po zużyciu mogą zostać dalej przetworzone, sztywność – plastikowe okładki łatwo się gną – tektura zapewnia lepszą, stabilniejszą oprawę; dużo miejsca na opisanie dokumentów.
- Skoroszyt zawieszkowy
Ten rodzaj teczki może być zrobiony z tworzywa sztucznego lub kartonu – dostępne są obie wersje. To, co je wyróżnia jednak brak perforacji. Zamiast niej, na zewnątrz skoroszytu zdaje się metalowy uchwyt w kształcie dwóch, standardowo rozstawionych haczyków. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli mamy ogromne segregatory z dokumentacją, a wciąż jest potrzeba wyciągania konkretnych teczek, ponieważ nie musimy przerzucać ton papieru przez kółka, tylko swobodnie wypinamy , odhaczając skoroszyt. Zalety tego skoroszytu: duży wybór materiałów – plastik, karton, kolory; łatwe wyciągnie – nie ma potrzeby przerzucania dokumentów na kółkach.