Kiełki – jakie mają wartości odżywcze?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością wśród fanów zdrowego żywienia cieszą się kiełki. Dostępnych jest wiele ich rodzajów, które zawierają wiele minerałów i witamin ważnych dla naszego zdrowia. Warto również wspomnieć, że są bardzo łatwe w hodowli, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. W tym artykule wyjaśnimy, czym są kiełki, a także wymienimy ich najważniejsze zalety.

Czym są kiełki?

Należy pamiętać, że kiełki to rośliny, które znajdują się we wczesnej fazie wzrostu. Powstają z nasion, w których rośliny gromadzą składniki odżywcze, które mają ułatwić początkowy rozwój. Warto jednak podkreślić, że spożywanie kiełków jest bardziej korzystne niż jedzenie samych nasion. Wynika to z faktu, że podczas kiełkowania wyzwalają się enzymy, które uruchamiają proces przetwarzania witamin i związków mineralnych, a także białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Właśnie dlatego są one bardzo dobrze przyswajalne przez układ pokarmowy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że to z Dalekiego Wschodu przywędrował do nas pomysł jedzenia kiełków. W tamtych regionach są one bardzo ważnym elementem codziennej diety. Same korzyści dla zdrowia człowieka niesie jedzenie kiełków. Zawierają one wiele różnych witamin i minerałów w zależności od rodzaju rośliny. W kiełkach można znaleźć: selen, miedź, cynk, wapń, magnez, potas, a także witaminy z grupy A, B, C, D, E oraz K. Jest to także świetne źródło nienasyconych kwasów tłuszczonych, błonnika oraz białka. Zawierają również antyoksydanty, które chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Niska kaloryczność jest ogromną zaletą kiełków. Warto także pamiętać, że są lekkostrawne, więc idealnie sprawdzą się w diecie osób cierpiących na problemy gastryczne. Szeroki wybór nasion do kiełkowania powoduje, że każdego dnia możesz urozmaicać swoją dietę różnymi smakami oraz rodzajami kiełków.

Czytaj również  Herbatki ziołowe dla zdrowia i relaksu

Zalety jedzenia kiełków

Większość osób kojarzy kiełki jedynie z rzeżuchą wielkanocną. W rzeczywistości dostępnych jest wiele rodzajów ziaren oraz nasion. Nasiona fasoli mung, a także słonecznika i rzodkiewki należą do najpopularniejszych. Kiełki brokuła są w smaku bardzo podobne do dojrzałej rośliny. Oprócz minerałów i witamin zawierają także sulforafan, luteinę oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że sulforafan ma działanie detoksykacyjne oraz przeciwnowotworowe. Bardzo popularne są także kiełki rzodkiewki, które cechują się ostrym smakiem i różowo-zielonym kolorem. Jest to również cenne źródło witamin z grupy A, B, C, E oraz H. W kiełkach znajduje się także siarka, kwas foliowy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Zdecydowanie bardziej łagodne w smaku są kiełki lucerny, które według powszechnej opinii uznawane są za jedne z najbardziej wartościowych pokarmów. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jakie zalety mają kiełki i dlaczego warto je spożywać. Bardzo prosta jest domowa hodowla kiełków, do której nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt.

Dodaj komentarz