Rynek smartfonów rośnie w zatrważającym tempie. Telefony z fizyczną klawiaturą zaczynają stopniowo odchodzić do lamusa. Mimo tych dynamicznych zmian, producenci zaczynają zauważać również potrzeby starszych użytkowników rynku, dedykując im smartfony dla seniorów. Warto się z nimi zapoznać np. aby zrobić komuś prezent.
Jakie cechy powinien posiadać smartfon dla seniora?
O wyborze smartfona dla osoby starszej powinno decydować kilka aspektów. Przede wszystkim należy postawić na sprzęt, który jest łatwy oraz intuicyjny w obsłudze. Na ten aspekt składa się kilka istotnych elementów fizycznych jak i programowych potencjalnego, inteligentnego telefonu.
Wybierając smartfon dla seniora, zadbaj o jego wzrok
Najbardziej istotną kwestią, przy wyborze smartfona dla seniora wydaję się być wyświetlacz. Od samego początku należy odrzucić wszystkie modele z bardzo małymi ekranami, ze względu na bieżące lub przyszłe problemy wzrokowe seniora. Dla osoby starszej duże znaczenie ma wielkość liter w tekstach przeglądanych na stronach internetowych, widocznych na smartfonie. Stąd wynika prosty fakt, że ekran powinien być możliwie jak największy oraz mieć dobrej jakości kontrastowy wyświetlacz. Najlepiej gdyby był wykonany z wykorzystaniem technologii IPS, dzięki której obraz będzie widoczny pod różnymi kątami.
Smartfon dla seniora – entuzjasty fotografowania
W przypadku, gdy senior lubi korzystać z aparatu cyfrowego, uwieczniając momenty ze swojego życia, dobrym rozwiązaniem będzie zaproponowanie smartfona wyposażonego w bardzo dobry aparat. Dzięki niemu, będąc np. aktywnym użytkownikiem portali społecznościowych, dojrzały użytkownik uzyska możliwość udostępniania wykonanych zdjęć rodzinie oraz przyjaciołom. Dobry aparat w smartfonie dla seniora stanowi jeszcze jedną wartość dodaną tzn. eliminuje konieczność jednoczesnego zabierania ze sobą dwóch urządzeń tj. aparatu i telefonu, na rzecz jednego bardziej mobilnego. Dla osób starszych, których hobby nie jest związane z fotografowaniem, można śmiało sięgnąć po urządzenie ze średniej półki, które oferuje przeciętny aparat.
Jaki system w smartfonie dla seniora?
Na tym polu trudno wskazać, który system operacyjny lepiej sprawdzi się w smartfonie dedykowanym seniorowi. Jest to kwestia indywidualna, ponieważ jednym użytkownikom może bardziej przypaść do gustu „kafelkowy” Windows Phone, który za pomocą właśnie kafelków umożliwia umieszczenie na ekranie głównym najczęściej używanych aplikacji. Fani urządzeń z logiem jabłka, ze pewnością wskażą na iOS, jako system najprostszy w obłodze. Z kolei z Androidem, sprawa jest trochę skomplikowana, ze względu na możliwość zakupu smartfona, zarówno z czystym systemem jak i z nakładkami producentów, a te różnią się właśnie wizją funkcjonalności, każdego wytwórcy. Dlatego w tym elemencie najlepiej odwiedzić salon sprzedaży z seniorem, aby dokonał on samodzielnej oceny, co do wygody interfejsu.