Płatności za pomocą telefonu

Karty płatnicze stały się naszą codzienną alternatywą dla gotówki, po którą sięgamy coraz chętniej nie tylko przy okazji większych zakupów. Funkcjonalność kart doceniamy szczególnie odkąd pojawiła się możliwość płatności zbliżeniowych. Mimo początkowych wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa tego typu operacji, zaufaliśmy temu standardowi i polubiliśmy wygodę, jaką daje. Ale twórcy rozwiązań finansowych poszli jeszcze dalej, stawiając na nowe technologie. Płatności dokonywane za pośrednictwem telefonu komórkowego to stosunkowo nowy, ale coraz szerzej rozpowszechniony sposób dokonywania transakcji, wykorzystujący technologię NFC – radiowy standard komunikacji bliskiego zasięgu. Wyposażony w antenę NFC i specjalną kartę SIM telefon umożliwia szybkie płacenie w każdym punkcie dysponującym terminalem do kart zbliżeniowych.

płatności mobilne nfc

Możliwości przy płatności za pomocą telefonu

Możliwość płacenia smartfonem nie jest jeszcze tak szeroko dostępna, jak wskazywałby na to rozgłos tego rozwiązania – spełnione musi być kilka warunków. Przede wszystkim operator sieci komórkowej musi umożliwić korzystanie z tej opcji. Wydawana jest wówczas specjalna karta SIM NFC zintegrowana ze urządzeniem. Sam aparat także musi spełniać określone standardy techniczne, czyli być wyposażony w antenę NFC oraz zainstalowaną i aktywowaną przez użytkownika aplikację do obsługi transakcji zbliżeniowych. Po konsultacji z bankiem na telefonie zainstalowane zostaną wybrane karty płatnicze, z których możemy korzystać na zasadzie zbliżeniowej – w postaci szybkich płatności domyślną kartą po zbliżeniu telefonu do terminala, lub w formie płatności jednorazowej – wówczas przed dokonaniem transakcji należy odblokować aplikację i wybrać odpowiednią kartę płatniczą – a kart takich możemy mieć na telefonie kilka, nawet powiązanych z kontami osobistymi w różnych bankach.

Czytaj również  Zamów produkty spożywcze z dostawą do domu

Operacje takie, pomimo towarzyszących im kontrowersji, uważa się za bezpieczne – wbrew początkowym obawom użytkowników nie ma możliwości dokonania samoistnej płatności podczas przebywania w pobliżu terminala płatniczego. Dla zminimalizowania ryzyka niepowołanych transakcji istotny jest fakt, że przy płatności przekraczającej sumę 50 zł wymagany jest kod PIN. Aplikację operatora można ponadto – i powinno się – zabezpieczyć kodem dostępu, skonfigurować dzienne limity transakcji oraz ustalić wymaganie potwierdzenia. Wszystkie te środki ostrożności dadzą nam pewność, że nasze pieniądze są bezpieczne, a szybkie i komfortowe płatności za pomocą smartfona czy tableta będą prawdziwym ułatwieniem codziennego życia.