Pałac Racot – czy warto go zwiedzić?

Wielu Polaków często zastanawia się, gdzie pojechać na urlop. Jeżeli są miłośnikami koni i pragną cofnąć się w czasie do XVIII wieku, to powinni wybrać Pałac Racot. Jego nietypowa nazwa pochodzi od małej miejscowości w województwie wielkopolskim, znajdującej się 70 km od Poznania. W tym artykule każdy dowie się, czy i dlaczego warto tam się udać.

Rys historyczny

Pałac ten został zaprojektowany przez słynnego architekta – Dominika Merliniego. Powstał pod koniec I Rzeczpospolitej w stylu klasycystycznym, a więc był wzorowany m.in. na budowlach greckich oraz rzymskich. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że zbudowano go dla księcia Antoniego Jabłonowskiego, ale w kolejnych latach władali nim chociażby królowie z dynastii Orańskiej.

Pałac Racot był miejscem, w który gościli znamienite osobistości (np. Tadeusz Kościuszko). Co więcej, w jego wnętrzach odbywały się liczne spotkania kulturalne oraz wystawiano sztuki teatralne (była tam jedna z pierwszych scen dworskich). Z czasem, w pierwszej połowie XX wieku, a dokładnie w 1919 roku, obiekt przeszedł w ręce Państwa Polskiego i zamieniono go na prezydencką rezydencję. Jednocześnie tuż obok otwarto stadninę koni rasy wielkopolskiej.

Zobacz: https://quatromondis.pl/palac-racot

Co można robić w pałacu?

Ten wielki budynek jest chętnie odwiedzany przez całe rodziny. Nic dziwnego. Poza możliwością nauki jazdy konnej, wynajęcia bryczki i zobaczenia Muzeum Powozów, mogą skorzystać z innych, bardzo ciekawych atrakcji. Jakich? Wycieczek rowerowych, placu zabaw, pieszych wypraw, bilarda, pokoju gier, a nawet wędkowania w stawach.

Czytaj również  Czy moje dziecko jest gotowe na wyjazd na ferie zimowe?

Z kolei miłośników zabytków zachwycą nie tylko wnętrze obiektu, ale także położone w pobliżu budowle. Wśród nich są między innymi: stary wiatrak, młyn z XIX wieku, dawny folwark, stację kolejową z 1904 roku oraz ochronka dla biednych dzieci żyjących niegdyś na tych terenach.

Pałac Racot jako hotel

Oczywiście opisywany w tym artykule budynek nie spełnia jedynie funkcji zabytkowej. Obecnie to także hotel, w którym warto zarezerwować nocleg przez internet (na cennik ma wpływ chociażby sam termin). Piękne i zjawiskowe ogrody, wielkie tarasy czy wspólny salon – to niektóre strefy i pomieszczenia powodujące, że można poczuć się w nich, jak ludzie przybywający do spokojnej miejscowości Racot dwieście lat temu.

Co ciekawe, Pałac Racot spełnia jeszcze funkcję konferencyjną – udostępnia sprzęt multimedialny. Dlatego bez problemu każdy może zorganizować w salonie różne spotkania, szkolenia i sympozja. Trzeba na koniec nadmienić, że wszystkie pokoje (łącznie jest 40 miejsc noclegowych) są bardzo wygodne i profesjonalnie wyposażone. Goście mają do dyspozycji darmowy i bezprzewodowy Internet, kosmetyki, ręczniki, wentylatory, a także urządzenia do prasowania. Natomiast w restauracji posmakują dań z dziczyzny i innych specjałów kuchni polskiej.

Na pytanie zadanie w tytule tego tekstu, odpowiedź będzie więc jak najbardziej pozytywna. Warto tutaj przyjechać i cieszyć się tyloma możliwościami, jakie oferuje Pałac Racot.

Dodaj komentarz