Klej na gorąco, a szkło. Co muszę wiedzieć?

Klejenie na gorąco jest obecnie rozpowszechnioną formą łączenia ze sobą różnych materiałów. Wykorzystywane w przemyśle i gospodarstwach domowych jest alternatywą dla gwoździ, wkrętów i śrub. Czy da się nim skleić wszystko, nawet szkło?

Gorący klej, czyli co?

Kleje na gorąco to przede wszystkim mieszanina polimerów, wyselekcjonowanych i w odpowiednich proporcjach wymieszanych – mówią specjaliści z firmy Buehnen. Uniwersalne kleje na gorąco składają się głównie z polimeru octanu etylowinylu (EVA) i są szeroko stosowane w gospodarstwach domowych i przemyśle. W zależności od dodatków ich temperatury topnienia wynoszą 180–220˚C. Szczególnie nadaje się do klejenia szkła akrylowego, ceramiki, kartonu i tekstyliów. Ten rodzaj kleju na gorąco jest powszechnie stosowany ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny. Istnieją jeszcze kleje na bazie poliuretanów PUR, poliolefin PO oraz poliamodów PA. Jednak pierwszy typ kleju na gorąco EVA ma szerokie spektrum zastosowania, dlatego też często stosowany jest w przemyśle i gospodarstwach domowych.

Rozbity dzbanek po babci

W przypadku klejenia szkła do niedawna stosowano kleje na bazie metakrylanów lub pokrewnych substancji. Charakteryzują się one specyficznym, nieprzyjemnym ostrym zapachem oraz temperaturą zapłonu w okolicach 10˚C. Chociażby ze względu na te warunki ciężko jest stosować taki klej w niewentylowanym pomieszczeniu lub na halach produkcyjnych. Dlatego naprzeciw oczekiwaniom testy z klejami na gorąco dały pozytywny rezultat. Nietoksyczne i niepalne dają możliwość klejenia szkła w różnych warunkach. Szkło nie musi być jednolite. Możemy klejami na gorąco sklejać różne rodzaje szkła, otrzymując witraże lub inne artystyczne dzieła. Ważnym warunkiem podczas klejenia szkła jest, aby powierzchnia była wyczyszczona i odtłuszczona. To gwarantuje, że klej będzie trwale trzymał sklejone powierzchnie. Kleje na gorąco dają duży wachlarz możliwości. Klej nie musi być biały czy przezroczysty. Szkło możemy kleić również kolorowym kleje, tak aby nie było widać łączeń. Kleje na gorąco charakteryzują się dużą elastycznością, jednak jeżeli chcemy wskrzesić rozbity dzbanek po babci to zdecydowanie przydałby się dużo sztywniejszy. Również na tej płaszczyźnie nie zawodzą. Można dobrać odpowiedni i uratować pamiątkę rodzinną. Dużą zaleta klejów na gorąco jest fakt, że nie są toksyczne, są łatwe w przechowywaniu i łatwe w używaniu, a klejenia szkła nie było jeszcze tak łatwe.