Jak się pozbyć łupieżu? Skuteczne kosmetyki.

Łupież to wstydliwa i bardzo nieprzyjemna dolegliwość. W żaden sposób nie można tego zamaskować, dlatego osoby z łupieżem są narażone na spojrzenia innych ludzi.

Jak powstaje łupież?

W tym artykule wyjaśniamy, jak się pozbyć łupieżu, a także wymienimy kosmetyki, które mogą pomóc. Należy pamiętać, że grzyby z rodziny drożdżaków – Pityrosporum ovale powodują łupież. Warto dodać, że żywią się one łojem wytwarzanym przez skórę głowy. To sprawia, że naskórek zaczyna się łuszczyć, a następnie w formie drobnych płatków opada na ramiona. Na ciemnym ubraniu jest to bardzo dobrze widoczne, dlatego jest to ciężki problem estetyczny oraz zdrowotny. Najlepiej kupić szampon od renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Warto podkreślić, że powstawaniu łupieżu sprzyja dieta bogata w cukier, stres, zmiany hormonalne oraz obniżona odporność. Przyczyną może być również stosowanie zbyt agresywnych i ciężkich kosmetyków. W okresie jesienno-zimowym objawy mogą się nasilać, ponieważ skóra jest narażona na częste zmiany temperatur, a włosy chowamy pod czapką. Istnieją dwa rodzaje łupieżu, a mianowicie łupież suchy oraz tłusty. Łupież tłusty cechuje się silnym przetłuszczaniem, a płatki skóry są żółtawe oraz duże. Często pojawia się również stan zapalny, którego nie powinno się bagatelizować. Drobny i srebrzysty pyłek to najpewniej łupież suchy. Łupież suchy może przekształcić się w formę tłustą, jeśli pielęgnacja nie będzie odpowiednia. Dlatego trzeba reagować od razu, ponieważ czas działa na naszą niekorzyść. Zarówno przesuszenie, jak i przetłuszczenie sprzyja łupieżowi. O równowagę hydrolipidową skóry głowy trzeba po prostu zadbać.

Czytaj również  Klej na gorąco, a szkło. Co muszę wiedzieć?

Sposoby na łupież

Najlepiej stosować delikatne odżywki oraz szampony, które nie mają w składzie substancji drażniących. Chodzi przede wszystkim o to, żeby dostarczyć skórze aktywne składniki o przeciwłupieżowym działaniu. Te składniki to między innymi kwas salicylowy, związki selenu i cynku, piroktolanina oraz ketokonazol. Naturalne substancje również są skuteczne w walce z łupieżem. Można wykorzystać zieloną glinkę, olejek z drzewa herbacianego oraz wyciągi z pokrzywy, cytryny i dziegciu. Przy łupieżu tłustym ważne jest regularne mycie skóry głowy. Dobrze, jeśli szampon zawiera dwusiarczek selenu, który pomaga zahamować rozwój mikroorganizmów w korzeniu włosa. Trzeba skupić się na skórze głowy, jeśli chcemy pozbyć się łupieżu. Lepiej unikać gorącego powietrza i dużej ilości kosmetyków do stylizacji. Szczególnie podczas suszenia lepiej zachować szczególną ostrożność. Dieta także ma duże znaczenie w leczeniu łupieżu. Domowe sposoby na łupież to przede wszystkim płukanki ziołowe. Taką płukankę można przygotować z melisy, pokrzywy oraz mięty, a następnie wykonać masaż głowy trwający kilkanaście minut. Dermokosmetyki przeznaczone do skóry głowy przyniosą najlepsze efekty w leczeniu łupieżu. Takie produkty lepiej wybierać przy pomocy trychologa lub dermatologa.

Dodaj komentarz