Cudowna tabletka na każdą kieszeń

Aspiryna jest stosunkowo tania, a przy tym bezpieczna i łatwo dostępna. Każdego dnia sięgają więc po nią miliony osób na całym świecie, aby obniżyć ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Aspiryna Bayer25 potrafi nawet złagodzić kaca. Okazuje się też, że może okazać się pomocna w profilaktyce chorób nowotworowych. Skąd wynika tej tabletki pozyskiwanej przez lata z kory wierzby, a obecnie syntetyzowanej w laboratoriach?

Narodziny Aspiryny

Tak naprawdę ludzkość od zarania dziejów znała właściwości zawartego w korze wierzby kwasu salicylowego. Już w starożytnym Egipcie opisano korę wierzbową i jej zastosowanie w medycynie. Zalecał ją swoim pacjentom m.in. Hipokrates. Jednak dopiero w roku 1828 Niemiec Johann Buchner i Francuz Pierre-Joseph Leroux z kory wyizolowali proszek krystaliczny, który nazwali salicyną. Niemal dziesięć lat później Włoch Rafaelle Piria uzyskał z niego kwas salicylowy. W roku 1897 Niemiec Feliks Hoffmann, który pracował dla firmy Bayer & Co. zsyntetyzował kwas acetylosalicylowy. Tak narodziła się współczesna aspiryna Bayer25. To pierwszy lek uzyskany w sposób syntetyczny, a więc jego wynalezienie uważa się za początek nowoczesnego przemysłu farmaceutycznego.

Cudowny środek na ból i nie tylko

Aspiryna Bayer25 stosowana jest przede wszystkim w celu uśmierzenia bólu zębów, mięśni czy głowy, w tym bólu migrenowego. Skutecznie obniża gorączkę przy grypie i przeziębieniu. Jednak to tak naprawdę dopiero początek długiej listwy wskazać do użycia aspiryny. Coraz więcej naukowców na całym świecie bada bowiem właściwości kwasu acetylosalicylowego w celu stwierdzenia, jakie ma on jeszcze działania farmakologiczne.

Czytaj również  Barwniki spożywcze - co to takiego?

Aspiryna Bayer25 na serce

Od ponad 30 lat wiadomo, że codzienne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego przez osoby, które mają za sobą zawał serca, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia kolejnego zawału (o 20%). W przypadku pacjentów z niestabilną chorobą wieńcową może być ono mniejsze aż o 50%. Zdaniem niektórych ekspertów przyjmowanie 1-2 tabletek z kwasem acetylosalicylowym przy wystąpieniu pierwszych objawów zawału może nawet uratować życie. Aspiryna Bayer25 polecana jest też osobom po zabiegu pomostowania tętnic żyłowych czy angioplastyki. W Polsce podaje są kwas acetylosalicylowy każdej osoby z chorobą wieńcową, o ile nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.
Wyjątkowe właściwości kwasu acetylosalicylowego to skutek jego zdolności do obniżania krzepliwości krwi. Warto aspirynę przyjmować profilaktycznie, bo regularne jej spożywanie zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu o kilkadziesiąt procent.

Aspiryna dla cukrzyków

Co ciekawe, po aspirynę Bayer25 powinni sięgać również cukrzycy. Kwas acetylosalicylowy zapobiega bowiem powstawaniu mikroangiopatii, a więc powikłania zaawansowanej postaci cukrzycy. Wspomniany składnik zatyka drobne naczynia wieńcowe czy naczynka krwionośne zlokalizowane w obrębie siatkówki oka. Zresztą chorzy na cukrzycę mają też często problem z prawidłową krzepliwością krwi.

Dodaj komentarz